NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit
HomeStore
Description
  • Strip Softbox Lighting Kit- The 24" x 35" (60 x 90 cm) rectangular softbox features a glossy silver lining that evenly diffuses light, reducing blemishes and shadows while maintaining a neutral color rendering index (CRI) and color temperature, with two diffusers and a honeycomb grid for precise control. Weighing just 2.2 lbs (1.01 kg), it folds flat and fits in the drawstring bag with grid and diffusers for portrait photo, product beauty studio photoshoot, wedding video, photography on the go
Specifications
  • Model: NS12S 24" x 35" (60 x 90 cm)
  • Item Type: Strip Softbox
  • Material: Nylon, Nylon Alloy, Aluminum Alloy
  • Open Size: 23.6"x35.4"x18.1"/60x90x46cm
  • Folded Size: 7.3"x7.3"x26.8"/18.5x18.5x68cm
  • Weight: 2.2lb/1.01kg
  • Model: NS14S 12" x 47" (30 x 120 cm)
  • Item Type: Strip Softbox
  • Open Size: 11.8"x47.2"x16.9"/30x120x43cm
  • Folded Size: 7.3"x7.3"x29.5"/18.5x18.5x75cm
  • Weight: 2.2lb/1.02kg
Package Contents
  • 1 x NS12S Strip Softbox
  • 1 x Internal Diffuser
  • 1 x External Diffuser
  • 1 x Honeycomb Grid
  • 1 x Carrying Bag
Select Options
-65%
More Images
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 2
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 3
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 4
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 5
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 6
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 7
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 8
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 9
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 10
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 11
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 12
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 13
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 14
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 15
NEEWER BASICS NS12S/NS14S Rectangular Softbox Kit - Image 16
Description
Specifications
  • Weight: 2.2lb/1.01kg
  • Weight: 2.2lb/1.02kg
Package Contents
  • 1 x NS12S Strip Softbox
  • 1 x Internal Diffuser
  • 1 x External Diffuser
  • 1 x Honeycomb Grid
  • 1 x Carrying Bag
Product Information
Shipping & Returns